Mermer

Mermer Çeşitleri Hakkında

Marble Types

Mermer Çeşitleri Hakkında

Mermer Çeşitleri, yaşam alanlarımızın neredeyse her yerinde yer verdiğimiz, doğanın bizlere sunduğu ender nimetlerden en kıymetli olanlar listesinde yer alabilcek popüleriteye sahiptir. Jeolojik rezervlerden çok büyük zahmetler sonucu, ağır iş makina ve ekipmanları ile Blok yada Moloz şeklinde çıkartılır.

Mermer Çeşitleri : Doğaltaş’ın Ocak’daki İşlenmesi

Doğaltaş ocaklarında, yoğun ve ağır mesailer ile başlayan bu serüvende Fantini, Dağ Kesme, Sayalama, Karot, Paletli Kırıcı, Loder Kepçe, Kaya Kamyonu gibi bir çok makina ve ekipman ile çalışılır. Bu gayretin asıl amacı, ocağın verimli bölgesinden temiz seleksiyonda ve sakatı (çatlak) olmayan Blok’lar üretebilmektir. Ancak yıkım esnasında yada ebatlamalar sonucu kesinlikle Moloz üretimi de gerçekleşmektedir.

Hammadenin Fabrikada İşlenmesi

Fabrikaya gelen Moloz ve Blok hammaddeleri çeşitli üretim işlemlerinden geçmektedir. Katrak ve ST gibi hammadde kesici makinalarda ilk operasyon başlamaktadır. Katrak isimli makina blok kesimi için tasarlanmıştır ve yüksek oranda bu hammadde tipi için kullanılır. Küp blok halinde kesime başlanan hammadde, öncesinden ayarlanmış kalınlıklarda Plaka‘lar halinde yarı mamul olarak çıkmış olur. Sonrasında bu yarı mamul, belirli brüt ebatlara ayrılmak üzere veyahut plaka olarak üretim prosesine devam etmektedir.

Yazıda Güncelleme olacaktır… Takipte kalın!

 

Mermer Modelleri
Merrmer Çeşitleri

 

 

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker